26 Temmuz 2009 Pazar

O.Lyon 1 - 1 Beşiktaş

Sanırım yıllar sonra Almanya veya İsviçre 4. liginden bi takımla hazırlık maçı yapmadan güçlü takımlarla maç yaparak gireceğimiz ilk sezon bu olacak. Şampiyonlar Liginde direkt oynayacak bi takımın böyle hazırlık maçları ile sezona hazırlanması çok iyi. Hem gerçek gücümüzü görme şansı elde ediyoruz hemde tecrübe kazanması gereken oyuncular için bulunmaz bir fırsat elde ediyoruz.

Mustafa Denizli'nin ideal 11'i bu olmayacak şüphesiz ancak diziliş böyle olacak. İdeal 11 bu değil dedik ancak Toraman, Nihat ve Nobre girer en fazla onun dışında yine bu takım olur sahada. Değerlendirmeye Sivok-Ferrari ikilisinden başlamak lazım ama onları konuşmadan önce alternatif stoper konusunu konuşalım. Toraman dışında bu ikiliye alternatif olacak kimse yok kadromuzda. Toraman'ın sağ bek oynayacağı maçları da düşünürsek kesinlikle yerli bi alternatif bulmamız gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Radikal bi karar alıp bu alternatifi altyapıdan da çıkarabiliriz ancak ne yönetim de ne de teknik heyette böyle bi niyetin olmadığı apaçık belli. Kayseri'den Eren ve Ankaraspor'dan Ediz ilk aklıma gelen isimler ancak Eren sanırım kötü bi sakatlık yaşadı ve sahalara dönmesi aylar alacak. Eğer iyi bi yedek bulursak stopere daha rahat bi sezon geçiririz. Şimdi gelelim Ferrari-Sivok ikilisine, Sivok maşallah yine bildiğimiz Sivok geçen sezondan bi farkı yok hatta Ferrari ile biraz daha toparlanmış gibi ah birde şöyle savruk oynamasa. Ferrari'yi henüz iki kere izleme şansı bulduk ancak Catania maçına göre daha iyi gözüktü İtalyan, fizik gücünü iyi kullanıyor kritik hamleleri var takıma ve sisteme alışınca çok daha iyi olacağına eminim. İsmail kendi bölgesinden gelişen bi iki atak dışında pek hata yapmadı ancak bu hatalarda önünde oynayan Yusuf'un ona yardım etmemesinin bi sonucu çocuğa da bağlamamak lazım. Hücumlarda gayet iyi ve becerikli, dediğimiz gibi önünde ona biraz daha yardım eden ve iyi paslaşan biri olursa ortalığı dağıtır. E.Güven savunma yönünden Toraman'ı aratmayacak gibi görünüyor, hücumlarda biraz acemice davranıyor ortaları pek isabetli değil ama oynaya oynaya bu sorunu da aşar gibi görünüyor.

Fink-Ernst ikilisi bu sezon ortaya güzel bi duvar örecekler bu belli oldu. Fink inanılmaz gayretli her topa koşuyor her topa atlıyor, tam istediğimiz yırtıcı ön libero. Geçen sezon milletin açığını kapatmaktan her maç imanı gevreyen Ernst'te biraz daha rahatlamıştır böylece. Bu ikili güzel savunurlar ama aynı meziyeti hücumda da göstermeleri biraz zor gibi duruyor. Orta alanda bu ikiliyi üçleyen adamın önemi burda bir kez daha ortaya çıkıyor işte. Ne Tello ne de Yusuf bu işi kusursuz yapabilecek adamlar değiller. Nuri Şahin diyorum başka da bişey demiyorum !

Mustafa Denizli Holosko'nun yıllık ücret krizi hakkında herşey tatlıya bağlandı demişti ancak sanki Holosko cephesinde durum böyle değildi. Özellikle ilk yarı yokları oynadı ne aldığı topları değerlendirebildi ne de tek bir şut atabildi. Umarım bu isteksizlik geçicidir ve yeni sezonda nazlı ceylan Bobo'nun yanında birde Holosko'yu izlemeyiz. Bobo demişken burda bir durmak lazım, evet hazırlık maçı evet futbolcuların bi final maçı gibi hırslı oynamasını bekleyemeyiz ama kardeşim biz bu maçlara bakarak umutlanıyoruz/umutsuzlanıyoruz. Her sene başında aynı olay, gidecem de gidecem. E gitte gideceğin kulüp sanki R.Madrid ya da Barcelona. Olympiakos Beşiktaş'tan çok da büyük bi takım değil hakeza Yunanistan ligi de TSL'den daha üstün değil, takım sayıları bile az bizden be ! Bu taraftar seni seviyor bağrına basıyor ama sen kusura bakma ama ihanet ediyorsun. Beni sevdiğim oğlana verin yoksa kaçarım mantığı ile nereye kadar. Eğer bonservis konusunda anlaşılamazsa (inşallah anlaşılır) sezon ortasında Olympiakos'a imzayı atacaksın, atacaksında başın göğe erecek dimi. Los Angeles Galaxy taraftarı Beckham'a nasıl davranıyorsa Inter taraftarı Ibrahimovic'e nasıl davrandıysa bizde Bobo'ya öyle mi davranalım yani illa. Bizim oralarda bi laf vardır tam Bobo'ya göre; '' İsteksiz şeyden (orijinalini tahmin edin artık) sakat çocuk doğarmış'' bu deyişi birisi Bobo'nun kulağına fısıldarsa iyi olur.

Genele baktığımız zaman taşların yerine oturması ile daha iyi daha sağlam bi Beşiktaş izleyeceğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. En önemlisi de bu sezon Şampiyonlar Liginde dış saha maçlarında İstanbul deplasmanına gelmiş Anadolu takımı görüntüsü çizmeyeceğiz. Son olarak değinmek istediğim bi konu var o da D-Smartmıdır Futbol Smartmıdır ne haltsa onun doğma büyüme Lyon'lu olduğunu tahmin ettiğim kansız spikeri. Yahu kardeşim amatörmüsün insan rengini bu kadar kolay belli eder mi !

Hiç yorum yok: