10 Eylül 2009 Perşembe

Bekleme Bizi Afrika !

Bekle bizi Afrika tarzında bi başlık atmayı isterdik elbette ama olmadı işte, evet henüz herşey bitmedi ama o onu yenecek bu bunu yenecek hesapları bizde pek tutmuyor. Gruplar çekilirken aynı gruba düştüğümüz takımları gören herkes İspanya'yı yenmekten bahsediyordu halbuki İspanya'yı bırakıp diğer takımları yenerek rahatlıkla hedefe ulaşabilirdik ama biz yine akılcı olanı değil uçuk olanı hedef seçtik tıpkı her sene Avrupa'da kupa alma hedefi ile yola çıkan 3 büyüklerimiz gibi. İçerde Belçika'yı dışarda Estonya'yı yenemiyorsan İspanya'yı yensen ne çare.

EURO 2008 her ne kadar masal gibi geçsede bizim gerçekleri görmemizi engelledi. Meleklerin yardımı ile alınan maçlar bize sorgulama yapma imkanı tanımadı. Oynadığımız topu sorgulayanlar ise 'İrlanda'lı oldu çıktı bizim gibi. Her zaman gazla maç alınmıyormuş demek ki bunu bir kez daha öğrenmiş olduk böylece. Bazı arkadaşların rüyandan uyanması için böyle bi tokat gerekliydi bize. Aslında 2004 ve 2006'ya gidemememiz bizim için önemli birer ders olmalıydı ama geçmişi bu kadar çabuk unutan bir millet olarak ders almak bizim için biraz zor oluyor her zamanki gibi. 2008'e gidememek İngiliz'leri ne hale soktu görüyoruz, artık bi 15 20 sene ne kadar turnuva varsa katılırlar ama biz yine ders almayız yine ders almayız. Temelde bu sorunu ne zaman çözeriz işte o zaman tamam oluruz.

Beşiktaş'lı oluşumuzdan dolayı çok başka taraflara çekilen bi konu ama şu Fatih Terim konusuna da bi el atmak lazım. Artık Fatih Terim Egosundan kurtulmalı milli takım. Evet hakem yanlış bi karar verdi ama bir anda hem kendini hemde oyuncularını gerip işi riske atmak büyük hataydı. Daha maçın 3'te biri tamamlanmadan mental olarak koptuk oyundan, bu gerginliği kendi kendimize yaratmamız akıl alacak iş değil. Skor ne olursa olsun son dakikaya kadar sakin olup gereken oyunu oynayabilseydik bir şekilde golü bulabilirdik ama olmadı beceremedik. Takım olarak çok formsuz bi günümüzde olmamızda büyük şanssızlık oldu. Çoğu oyuncumuz belki de hayatlarının en kötü topunu oynadılar başta G.Gönül olmak üzere. Bosna ise ihtiyacı olan skoru oynamadan oynatmadan aldı ve kenara çekildi. Dünya Kupasına gitmek falan güzel şey insanı heyecanlandırır ama bu kadar çirkefleştirmemeli. Kalecisinden seyircisine top toplayıcısından forvetine kadar pisliğe batmış durumdaydı bugün Bosnalılar. Play Off'ta ki gelirse gelsin umarım elenirler ve içlerinde patlar Dünya Kupası hayali. Onları bu kadar cesaretlendiren Portekizli hakeme de en içten selamlarımızı gönderelim yeri gelmişken. Eğer bu adam bu tip bi maçı yönetebiliyorsa bizim hakemlerimiz de rahatlıkla yönetirler. Bunların hiçbiri bahane değil tabi ki, sen öyle bir oynayacaksın ki hem hakemi hem de Bosnalıları çime gömeceksin.

Artık 2012'nin planlamasını yapmaya başlamak lazım. Ha bir de Afrika'da kimi destekleyeceğiz bunu düşünmek lazım. Arjantin her daim favorimizdir ancak onlar da bizden beter durumdalar neredeyse, İtalya'da pek ümit vermiyor şuan. İngiltere ve Brezilya gümbür gümbür gidiyor Afrika'ya. Bizim topçular Vuvuzela sesi duymayacaklar en azından bunun için sevinebilirler !

Hiç yorum yok: